4η Διακρατική συνάντηση στην Ιταλία (2021-22)

με τίτλο «La Prensa del Futuro: Periódico y Radio Digital» (αγγλικόςτίτλος: Future Press: Online Newspaper and Radio) καικωδικόαριθμό 2019-1-ES01-KA229-065920_2, στο οποίο το 4ο Γενικό Λύκειο Ρόδου συμμετέχει ως εταίρος. Το πρόγραμμα στοχεύει στη δημιουργία διαδικτυακού σχολικού ραδιοφώνου και διαδικτυακής σχολικής εφημερίδας μέσω της συνεργασίας μαθητών και εκπαιδευτικών από 4 διαφορετικά ευρωπαϊκά σχολεία: Ies Las Marinas Roquetas de Mar, Ισπανία (συντονιστικό σχολείο), Dimitar Talev (Βουλγαρία), IISS Federico II (Ιταλία) και 4ο ΓΕΛ Ρόδου (Ελλάδα). Η τέταρτη διακρατική συνάντηση έλαβε χώρα στο σχολείο IISS Federico II, στην Apricena της Ιταλίας με τη συμμετοχή δύο εκπαιδευτικών και πέντε μαθητών από το κάθε σχολείο – εταίρο. Το 4ο ΓΕΛ Ρόδου εκπροσωπήθηκε από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του προγράμματος κ. Χατζηζήση Ελένη, την εκπαιδευτικό κ. Καρπαθιωτάκη Δήμητρα-μέλος της παιδαγωγικής ομάδας και πέντε μαθήτριες της Β΄Λυκείου. Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθήτριες του 4ου ΓΕΛ Ρόδου μαζί με τους εταίρους τους είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν με δημοσιογράφους της περιοχής και να ενημερωθούν για τον τρόπο οργάνωσης και παρουσίασης των ειδήσεων, ώστε να αξιοποιήσουν τις γνώσεις αυτές στην επόμενη έκδοση της σχολικής διαδικτυακής εφημερίδας, που θα έχει ως θέμα τη σχολική ζωή. Επιπλέον, μέσω της επαφής τους με τους δημοσιογράφους συνέλεξαν ουσιώδεις πληροφορίες, με αποτέλεσμα να τις αξιοποιήσουν στη δημιουργία ψηφιακών ηχητικών αρχείων (podcasts) για το διαδικτυακό σχολικό ραδιόφωνο. Ακόμη, επισκέφθηκαν τον ραδιοφωνικό σταθμό “RadioPicchio” και αφού παρακολούθησαν ένα θεωρητικό σεμινάριο για τη διεξαγωγή μίας ραδιοφωνικής εκπομπής, έλαβαν μέρος σε μία ραδιοφωνική εκπομπή του σταθμού μιλώντας σε ελληνική και αγγλική γλώσσα. Κατά την επίσκεψή τους στον τοπικό τηλεοπτικό σταθμό “Telefoggia”, ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του και στη συνέχεια πραγματοποίησαν προσομοίωση παρουσίασης δελτίου ειδήσεων σε ζωντανή μετάδοση. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η ξενάγησή τους στο παλαιό τυπογραφείο AnticaTipografiaPortoghese στην Altamura, όπου ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας των μηχανημάτων και για την παραγωγή εφημερίδων και περιοδικών.

Η ομάδα του 4ου ΓΕΛ Ρόδου είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει και στις πολιτιστικές δραστηριότητες του προγράμματος: Επίσκεψη στη λίμνη της Lesina, ξενάγηση στο ιστορικό κέντρο της Lesina από αρχαιολόγο, επίσκεψη στην εκκλησία του PadrePio, που ξεχωρίζει για τη μοντέρνα αρχιτεκτονική της, στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο της Manfredonia, στον παραδοσιακό οικισμό Alberobello, που αποτελεί μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO, στην παραθαλάσσια περιοχή PolignanoaMare, στο αρχαιολογικό μουσείο του Vieste και ξενάγηση στην παλαιοχριστιανική νεκρόπολη LaSalata. Μέσα από τις κοινές δραστηριότητες οι εκπαιδευτικοί και οι μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν την κουλτούρα και τον τρόπο ζωής στην Ιταλία, να συσφίξουν τις σχέσεις με τους εταίρους και να έρθουν σε επαφή με καλές πρακτικές και νέες ιδέες. Το πρόγραμμα επιχορηγείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) αποτελεί την εθνική μονάδα συντονισμού του προγράμματος Erasmus+.

Διαβάστε τα σχετικά άρθρα στον τοπικό τύπο εδώ και εδώ.

erasmus_image.png