Γιορτάζουμε τα 40 χρόνια από την ένταξη μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση (2021-22)

_Ε.Ε.8b.jpg

Η Ελλάδα γιορτάζει φέτος τα 40 χρόνια στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Το μεγαλύτερο όραμα για το οποίο δημιουργήθηκε έχει ήδη επιτευχθεί, καθώς διανύουμε το μεγαλύτερο διάστημα ειρήνης...

Σήμερα, στο σχολείο μας, τα παιδιά ενημέρωσε για την ιστορία, τα επιτεύγματα αλλά και τις προκλήσεις της Ε.Ε., η εξαιρετική κυρία Φιλία Παπασάββα από το Europe Direct .

_Ε.Ε.2.jpg

Παράλληλα με την ενημέρωση, ομάδες μαθητών από τμήματα της Α΄ και Β΄Λυκείου δημιούργησαν ομαδικά έργα με θέμα: "Συνεχίζω την ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης". Διακρίθηκαν τα έργα των τμημάτων Α3, Β2 και Β4.

_Ε.Ε.7.jpg     _Ε.Ε.4.jpg

_Ε.Ε.4.jpg  _Ε.Ε.5.jpg

_Ε.Ε.6b.jpg

Οι νέοι θα κληθούν σε λίγο να διαμορφώσουν την πορεία που θέλουν στην Ε.Ε. και όπως αποτυπώθηκε με τον διάλογο και τα ομαδικά τους έργα είναι έτοιμοι ! Γιατί ο μεγαλύτερος πλούτος της Ευρώπης είναι οι άνθρωποι της και οι συνθήκες που διαμορφώνει ώστε να ανθίζουν. Δείτε το μέλλον με αισιοδοξία!!!

_Ε.Ε.10.jpg

Παρακολουθείστε το δεκάλεπτο βίντεο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής: «Η πορεία της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Ένωση», εδώ.