Δεύτερο βραβείο στον διαγωνισμό δημιουργικής γραφής "Δημιουργώντας μικρές Ιστορίες" (2020-21)

Happy_Reading_by_Erin_McGuire.jpg

Ο μαθητής Μάρκος Μαυρή του τμήματος Γ4 κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον διαγωνισμό δημιουργικής γραφής "Δημιουργώντας μικρές Ιστορίες".

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Δωδεκανήσου σε συνεργασία με

τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ02, κ. Κωνσταντίνα Καλαούζη, την Περιφέρεια Ν. Αιγαίου και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου.

Η συγκεκριμένη δράση, στην οποία έλαβαν μέρος μαθητές από σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του νομού Δωδεκανήσου, είχε ενταχθεί στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και αφορούσε στη συγγραφή διηγημάτων.

Ο Μάρκος εκμεταλλεύτηκε την περίοδο της πρώτης καραντίνας (Μάρτιος 2020) για να ετοιμάσει το διήγημά του "Ο δεκαεξάχρονος φονιάς", καθώς ο διαγωνισμός είχε ήδη ξεκινήσει τον Φεβρουάριο του 2020 και αναβλήθηκε για το φετινό σχολικό έτος λόγω των έκτακτων υγειονομικών συνθηκών.

Σύμφωνα με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κ. Χατζηζήση Ελένη, το διήγημα ξεχωρίζει για την πρωτοτυπία του θέματος και για τον φροντισμένο λόγο του.