Εθελοντική αιμοδοσία (2018-19)

51313237_10215377306680659_1277936646699876352_o.jpg

Την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2019 παράλληλα με την επίδοση βαθμολογίας Α΄τετραμήνου...

θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο του 4ου ΓΕΛ εθελοντική αιμοδοσία από κινητή μονάδα

αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Ρόδου. Καλούνται οι μαθητές της Γ΄τάξης και οι γονείς και κηδεμόνες

όλων των μαθητών του σχολείου να στηρίξουν αυτή τη δράση αλληλεγγύης και έμπρακτης βοήθειας

προς συνανθρώπους μας που μας έχουν ανάγκη.

Αίμα μπορεί να δώσει κάθε υγιής άνδρας ή γυναίκα, ηλικίας 18 έως 62 ετών και

μαθητές της Γ΄Λυκείου με υπεύθυνη δήλωση κηδεμόνα.

Όλοι οι υποψήφιοι αιμοδότες, εξετάζονται από τον υπεύθυνο γιατρό της αιμοδοσίας.

Ο γιατρός παίρνει ένα σύντομο ιστορικό, γίνεται μέτρηση της αρτηριακής πίεσης,

της αιμοσφαιρίνης, και σε μερικές περιπτώσεις μεγαλύτερος έλεγχος.

Σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών του Τμήματος Αιμοδοσίας του ΓΝΡ, αν επιθυμείτε να δώσετε αίμα:

Κοιμηθείτε τουλάχιστον 6-8 ώρες το προηγούμενο βράδυ.

Φάτε ένα καλό πρωινό πριν την αιμοδοσία.

Μην καταναλώσετε αλκοόλ πριν την αιμοδοσία.

Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει πάρει φάρμακα, τις τελευταίες ημέρες πριν την αιμοληψία.

Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει κάνει τατουάζ το τελευταίο τετράμηνο.

Κάθε πρόβλημα υγείας που έχει ο υποψήφιος αιμοδότης, συζητείται με τον υπεύθυνο γιατρό της αιμοδοσίας, ο οποίος κρίνει τελικά για την καταλληλότητα της αιμοληψίας.